#1 23-10-2008 20:07:28

Ellenmith

Nadczłowiek

Zarejestrowany: 03-10-2008
Posty: 3

Boginie greckie

Na prośbę Marysi;)
Gaja – Ziemia – Matka, jedno z najstarszych bóstw, uosobienie płodności i macierzyństwa, matka bogów
Mnemosyne – córka Uranosa i Gai, matka 9 muz, bogini pamięci /nie ma zdjęcia
Muzy – początkowa była to jedna bogini, muza pamięci, później trzy. U Homera już 9. Wszystkie muzy miały zdolność wieszczenia i występowały w orszaku Apollina, ich przewodnika. Ośrodkiem kultu muz był Parnas i Helikon w Beocji (muzy helikońskie).
•    Erato - poezja miłosna
•    Euterpe - poezja liryczna
•    Kaliope - poezja epiczna
•    Klio - historia
•    Melpomene - tragedia
•    Polihymnia - poezja sakralna
•    Talia - komedia
•    Terpsychora - taniec
•    Urania - astronomia
Temida – bogini sprawiedliwości i praw, córka Uranosa i Ga pierwsza żona Zeusa. Ze związku z nim narodziły się: trzy Hory i trzy Mojry Tradycyjnie Temida była przedstawiana z rogiem obfitości, z wagą i mieczem; niekiedy z opaską na oczach (stąd ślepa Temida, ślepe prawo). Miecz symbolizuje władzę nad prawem, a waga oznacza,że prawo jest przeciążone przez wszystkie kary. Na Temidę mówiono również Temis.
Mojry – (u Homera była tylko jedna) u Hezjoda to 3 córki Zeusa i Temidy: noszącymi imiona: Kloto, Lachesis i Atropos;ich siostrami były Hory i Charyty. Były boginiami życia i śmierci, znały przyszłość i były niezależne od decyzji Zeusa.
Hory - w mitologii greckiej boginie strzegące ładu między ludźmi i rytmem natury, uważane także za personifikację trzech pór roku; córki Zeusa i Temidy, siostry Charyt i Mojr. Nosiły imiona: Eunomia (praworządność), Dike (sprawiedliwość) i Ejrene (pokój). W Atenach znano je pod imionami: Tallo (bujna), Aukso (rosła) i Karpo (owocna).
Nyks (Noc) – bogini nocy, córka Chaosu, matka Jej dziecmi były:m. In.  Eris i Nemezis Przedstawiano ją jako skrzydlatą kobietę ubraną na czarno, jadącą na rydwanie razem z gwiazdami. Posiadała również czarne skrzydła, nosiła wieniec z maku.
Eris/Eryda – bogini niezgody, chaosu i nieporządku, córka Nocy (Nyks). Posiadajaca dwie manifestacje łagodną i groźną - Niezgoda destrukcyjna, wywołujaca wojny i Niezgoda twórcza, będąca duchem współzawodnictwa, pobudzajaca do pilnego działania.
Przybyła nieproszona na wesele Peleusa i Tetydy i rzucając między boginie jabłko z napisem "dla najpiękniejszej" sprowokowała wojne trojańską, ponieważ wywołało to spór między Herą, Ateną i Afrodytą. – spór rozstrzygnął Parys wybierając Afrodytę, która zaoferowała mu w zamian rękę Heleny
Nemezis – bogini zemsty, sprawiedliwości i przeznaczenia. Zsyłała na ludzi szczęście lub niepowodzenie, ścigała przestępców i decydowała o losie w zależności od zasług. Córka Nocy (Nyks), uważana za uosobienie gniewu bogów. Przedstawiana była jako kobieta trzymająca w jednej ręce gałąź jabłoni, w drugiej koło, na głowie miała koronę zwieńczoną jeleniami, a z jej pasa zwisał bicz. Atrybutem Nemezis jest koło, a poświęconym jej zwierzęciem - gryf.
Erynie to boginie zemsty w mitologii greckiej, strzegące prawa społecznego i naturalnego. Zostały zrodzone z krwi okaleczonego Uranosa, spadajacej na Matkę Ziemię. Ponieważ nie należało wymieniać ich imion, nazywano je również Eumenidami ("Łaskawymi") lub Semnaj ("Czcigodnymi"). Przedstawiane są jako staruchy z wężami zamiast włosów, psimi głowami, ciałami czarnymi jak węgiel, skrzydłami nietoperzy i oczami nalanymi krwią.

Były trzy Erynie:
•    Alekto - gniew
•    Tyzyfone - zemsta
•    Megajra - nienawiść
Zadaniem Erynii było prześladowanie przestępców, przede wszystkim zabójców, lecz także śmiertelników naruszających ład społeczny (tabu), np. młodzieży obrażającej starszych
Rea – tytanida, bogini Ziemi, siostra i żona Kronosa, rodzicielka wielu bogów;
Afrodyta – bogini miłości, piękna, wiosny,kwiatów, pożądania, zrodziła się z piany morskiej u wybrzeży Cypru. Miała romans z Aresem – jej mąż Hefajstos przyłapał ich na gorącym uczynku i uwięził kochanków w metalowej sieci.Atrybuty: mitr, jabłko, róża, jaskółka, gołąb.
Zwykle towarzyszy jej Charyty -  boginie wdzięku, piękności i radości. Lubiły zabawy, opiekowały się szczególnie piękną młodzieżą. Lubiły towarzystwo boga wina Dionizosa. Było ich trzy: Aglaja ("Promienna"), Eufrosyne ("Rozumna") i Taleja ("Kwitnąca"). Według różnych mitów były córkami Zeusa i Hery lub Zeusa i Eurynome albo Heliosa i Ajgle. Ich atrybuty: róża, mirt, instrumenty muzyczne, jabłko lub flakonik z wonnym olejkiem, czasem kłosy lub maki.

Demeter- córka Kronosa i Rei, siostra i żona Zeusa – miała z nim córki Persefonę i Hekate;
bogini ziemi, płodów rolnych, płodności, urodzaju. Jedno z najstarszych bóstw; Przedstawiana była jako kobieta z wieńcem, sierpem, pochodnią lub koszem owoców.
Atrybuty: kłos, narcyz, mak, żuraw.
Kora (Persefona) – córka Demeter i Zeusa, bogini kiełkującego ziarna. Hades ją uprowadził i podstępem pojął za żonę(jabłko granatu), pani świata zmarłych (spędzała tam tylko zimę). Persefona na wiosnę wracała do matki, ta cieszyła się i na ziemi rozkwitało życie.|
Atrybuty: kłosy, maki, narcyze, jabłko granatu;
Hekate – bogini czarów i magii, ciemności i świata widm Czasem uważano ją za boginię pokuty i zemsty. Często jej posągi stały na rozstaju dróg W greckiej sztuce Hekate była przedstawiana jako kobieta o trzech twarzach - psa, węża i konia Z czasem jednak wizerunek bogini bardzo się zmienił. Umiłowana przez bogów, faworytka Zeusa, któremu piastowała dzieci, jest łaskawa dla ludzi: zsyła bogactwo, siłę i sławę, osłania żołnierzy w bitwach i żeglarzy na morzu, czuwa nad sprawiedliwością w sądach i prowadzi zawodników do mety.
Hestia – córka Kronosa , siostra Zeusa, bogini ogniska domowego, podróżnych, nowożeńców i sierot. Każde nowo narodzone dziecko, piątego dnia po urodzeniu, obnoszono dookoła ogniska oddając je Hestii w opiekę. Matka panny młodej rozpalała pierwszy raz ogień w nowym domu płomieniem pochodzącym z jej świątyni. Gość przychodząc do domu, gdzie nie jest mile widziany, musiał złapać się krawędzi ogniska. Odtąd gospodarze nie mogli mu nic zrobić.
Hera - najważniejsza bogini, królowa Olimpu, córka Kronosa i Rei. Była siostrą, a potem żoną Zeusa. Opiekunka małżeństwa i rodziny. Cierpiała z powody niewierności męża. Obecnie jest symbolem zazdrości. Dzieci Hery to: Hefajstos, Ares, Hebe, Ejlejtyia.
Hera to obecny symbol zazdrości. Prześladowała swoje rywalki i ich dzieci.
Pierwotnie jej wizerunkiem był prosty słup lub belka. Później przedstawiano ją jako poważną, dostojną matronę, często z jabłkiem granatu w ręce - symbolem płodności - lub z lilią. Poświęcony jej ptak to kukułka, lecz często przedstawia się Herę na rydwanie zaprzężonym w pawie, którym powozi Iryda. Oprócz pawi częstym atrybutem Hery jest krowa (Homer często nazywa boginię "krowiooką", chwaląc w ten sposób jej wielkie, błękitne oczy).
Hebe – personifikacja młodości, córka Hery i Zeusa. Pełniła na Olimpie funkcję podczaszego - nalewała bogom nektar i roznosiła ambrozję; zaprzęgała także konie do rydwanu Hery. Została małżonką Heraklesa, gdy ten w końcu przybył do
Ejlejtyja – bogini czuwająca nad porodem, córka Zeusa i Hery. (Mit o urodzeniu Apollina i Artemidy – sprzeciwiła się matce )
Selene – siostra Heliosa i Eospersonifikacja księżyca, Białolica, odziana w śnieżnobiałe szaty, co wieczór, gdy jej brat Helios kąpał swe rumaki, wyjeżdża na swym dwukonnym rydwanie i oświetla swym tajemniczym blaskiem Ziemię. Główne miejsce kultu Selene znajdowało się na Peloponezie. - Kult Selene nie był w Grecji powszechny, gdyż często utożsamiano ją z Artemidą (również uważaną za boginię Księżyca) i nie budowano jej osobnych świątyń.Ciekawym aspektem kultu Selene były pewne rytuały odprawiane przez tesalskie wróżki. Otóż gdy następowało zaćmienie Księżyca, wierzono, że smok chce pożreć Selene i wtedy wróżki odmawiały różne magiczne formuły, aby go od tego zamiaru odwieść.Selene przedstawiono zwykle jako młoda kobietę z sierpem księżyca.
Eos – bogini jutrzenki, rozpoczynającego się dnia, siostra Selene i Heliosa. Eos przedstawiana była jako bogini kochliwa i często uwodząca mężczyzn. Czterech z nich uprowadziła: Titonosa, Oriona, Kefalosa i Kleitosa. Poślubiła Astrajosa, boga światła gwiazd z rodu Tytanów. Z ich związku przyszły na świat cztery wiatry: Boreasz, Zefir, Notos i Euros. Zakochana w Titonosie poprosiła Zeusa o dar nieśmiertelności dla niego. Zapomniała jednak prosić także o wieczną młodość dla ukochanego. Gdy stał się zupełnie niedołężny Zeus zamienił go w świerszcza. Z tego związku urodzili się Memnon i Emation.
Atena – bogini pokoju, słusznej wojny, uosobienie rozumu i mądrości. Córka Zeusa (wyskoczyła mu z głowy w pełnym uzbrojeniu) i Metis. Atrybuty: tarcza (egida), dzida, hełm, sowa, drzewo oliwne. Toczyła bój z Posejdonem o opiekę nad Atenami. Wygrała. Podarowała miastu drzewo oliwne, które jest źródłem bogactwa Attyki.
Artemida – bogini świata roślinnego i zwierzęcego, lasów, gór, księżyca. Wielka łowczyni, córka Zeusa i Latony, siostra bliźniaczka Apolla, patronka myśliwych, opiekunka amazonek.
Atrybuty: łuk, strzały. Należała do bogów olimpijskich, jedną z prac heraklesa było schwytanie jej łani.

Nike  - bogini zwycięstwa. Do niej modlili się walczący, a po wojnie ci którzy zwyciężyli oddawali jej hołd Towarzyszyło jej w boju rodzeństwo: Zelos - współzawodnictwo, Kratos - siła i Bia - przemoc. Należała do pierwszego, starszego od Olimpijczyków pokolenia bogów. Przedstawiano ją jako młodą kobietę ze skrzydłami i gałązką oliwną w dłoni. Jest opiekunem sportowców i wojowników.
Tetyda – córka morskiego boga Nereusa i jego żony Doris matka Achillesa; Wesele z okazji zaślubin Tetydy z Peleusem było znane z historii boskiego sporu. Jedyna nie zaproszona bogini niezgody, Eris, w zemście za brak zaproszenia rzuciła pomiędzy biesiadujących bogów jabłko z napisem "dla najpiękniejszej" - tą spomiędzy Hery, Ateny i Afrodyty wybrał Parys. – Afrodytę (ofiarowała mu w zamian rękę Heleny)
Hygieja – bogini zdrowia; Hygieja została zabita przez Afrodytę, ponieważ Hygieja odebrała jej męża.
(stąd higiena)
Tyche (gr. Τύχη) –bogini opiekująca się miastami, a także losu i szczęścia poszczególnych ludzi. Każde z miast greckich miało własną Tyche. Była ona często przedstawiana z rogiem obfitości i sterem (kołem fortuny).
Iris, Irys, Iryda (z gr. tęcza) zamieniona przez Herę w tęczę. Uosabiała posłankę bogów, ponieważ tęcza łączy ziemię z niebiosami. W Iliadzie pojawia się często w tym znaczeniu. Jest przedstawiana jako młoda dziewczyna o złotych skrzydłach i tęczowej szacie, która ma zdolność błyskawicznego przemieszczania się, także w głębi oceanów i w świecie podziemnym.Iris jest w swej funkcji utożsamiana z Hermesem. Uważana była również jako bóstwo zsyłające deszcze i sprawczynię powstawania chmur.
Syreny - w mitologii greckiej nimfy morskie wyobrażane jako drapieżne ptaki z głową kobiety lub pod postacią pół kobiety, pół ptaka podobnie jak inne mityczne stworzenia: harpie.
Nimfy - w mitologii greckiej śmiertelne boginki niższego rzędu, opiekunki miejsc, które zamieszkiwały. Mimo że umierały, były istotami długowiecznymi i wiecznie młodymi. Homer przedstawiał je jako córki Zeusa.

Offline

 

#2 23-10-2008 22:53:18

Debesciak

Nadczłowiek

5467122
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 07-10-2008
Posty: 11
WWW

Re: Boginie greckie

Jak ktos chce to moge zarzucić naszą jakżesz zarąbistą prezentacyją z Bradem Pit'em w roli gównej:D


Niech żyje Wietnam!

Offline

 

#3 24-10-2008 22:46:22

Lusine

Nadczłowiek

Zarejestrowany: 02-10-2008
Posty: 15

Re: Boginie greckie

Wrzucaj Szkoda, że Wam nie pozwolił powiedzieć do końca...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Niedrogie szamba betonowe dowiedz się Karwia pola namiotowe